Expoziční režim – scénické režimy

Expoziční režim – scénické režimy

Jsou to automatické režimy, keré mají přednastavené rozmezí hodnot clony, času, ISO a nastavení režimu ostření, režimu expozice a další nastavení jako dosycení určitých barev, doostření atd.

 Portrét

Foťák předpokládá, že chcete mít v popředí osobu a pozadí kolem ní mít rozostřené. Pravděpodobně preferuje nízká clonová čísla kvůli malé hloubce ostrosti. Expozici měří poměrovou metodou a sám nastavuje ISO citlivost, clonu i čas. Sám rozhoduje o použití blesku. Expoziční kompenzaci ani uzamčení expozice nelze používat. Podle jakého algoritmu fotoaparát přesně postupuje se však z dokumentace opět moc nedozvíte.

 Krajina

Foťák předpokládá, že chcete mít vše ostré a pravděpodobně preferuje vysoká clonová čísla kvůli velké hloubce ostrosti. Expozici měří poměrovou metodou a sám nastavuje ISO citlivost, clonu i čas. Blesk je vždy vypnut. Expoziční kompenzaci ani uzamčení expozice nelze používat. Přesný algoritmus opět není popsán.

 Makro (blízké objekty, detail)

Foťák předpokládá detailní záběry a preferuje ostření na blízké vzdálenosti. Jak určuje clonu a čas není známo. Expozici měří poměrovou metodou a sám nastavuje ISO citlivost, clonu i čas. Sám rozhoduje o použití blesku. Expoziční kompenzaci ani uzamčení expozice nelze používat.

 Sport (pohyb)

Foťák předpokládá pohybující se objekty a preferuje krátké expoziční časy. Expozici měří poměrovou metodou a sám nastavuje ISO citlivost, clonu i čas. Blesk je vždy vypnut. Expoziční kompenzaci ani uzamčení expozice nelze používat. U některých fotoaparátů (Canon) se automaticky zapne kontinuální focení více snímků  (střílení) a prediktivní ostření.

 Portrét v noci

Foťák bleskem osvítí osobu v popředí (je-li to nutné) a potom nechá otevřenou závěrku tak dlouho, aby bylo správně exponované i pozadí. Expozici měří poměrovou metodou a sám nastavuje ISO citlivost, clonu i čas. Expoziční kompenzaci ani uzamčení expozice nelze používat. Pozor na rozhýbání snímku. Doba expozice pozadí může být i vteřiny! Podle jakého algoritmu fotoaparát přesně postupuje se však z dokumentace nedozvíte.

 Zakázán blesk

Foťák v žádném případě neaktivuje blesk. Expozici měří poměrovou metodou a sám nastavuje ISO citlivost, clonu i čas. Expoziční kompenzaci ani uzamčení expozice nelze používat. Pozor na rozhýbání snímku – doba expozice může být i vteřiny! Podle jakého algoritmu fotoaparát přesně postupuje se však z dokumentace nedozvíte.

Kdy použít jaký expoziční režim

Automatika a scénické režimy – pokud si zatím vůbec nevíte rady, ale raději nepoužívejte

P – univerzální expoziční režim pro většinu situací, umožní vám díky posunu expozice lépe pochopit závislost času, clony a citlivosti

S/Tv – pro fotografování pohybu – a to v případě, kdy má být pohyb zmražený v jeden okamžik anebo naopak zachycený v čase jako například tekoucí voda

A/Av – pro práci s hloubkou ostrosti – tedy v okamžiku kdy snímáte portréty či makro (malá hloubka), anebo naopak krajinu, kdy je potřeba větší hloubka ostrosti

M – plně manuální režim je vhodný vyloženě do ateliéru, případně tam, kde se příliš nemění (jasově) míra osvětlení a snímaná scéna

Předchozí Expoziční trojúhelník čas, clona, ISO
Další Expoziční režim Automatika

Zanechat komentář