Problém s Lightroomem při importu/exportu na Macu
Problém při importu/exportu v Lightroom Classic na Macu
Při prvním spuštění Adobe Lightroom Classic na Macu je uživatel vyzván, aby povolil programu přístup ke složkám na disku. Bohužel se stává, že lidé potřebný přístup nepovolí. Tato chyba pak způsobuje řadu problémů.
Lightroom bez odpovídajících oprávnění není schopen načíst vaši fotografickou knihovnu, importovat nové snímky či je exportovat a ukládat zpět. Proto je nutné programu přístup dodatečně povolit. Uživatelé tak zbytečně ztrácejí čas hledáním řešení.
Povolení oprávnění přístupu do složek
Přejděte do Nastavení systému a zvolte kolonku Soukromí a zabezpečení
V nabídce vyberte položku Soubory a složky
Najděte položku Adobe Lightroom Classic a zaškrtněte u něj přístup ke složkám s fotografiemi.
Pokud by aplikace pořád hlásila problém s přístupem ke složkám tak můžeme Lightroomu povolit plný přístup k disku:
Vyberte v Nastavení systému položku Soukromí a zabezpečení
Poté zvolte možnost Plný přístup k disku a přidejte Adobe Lightroom Classic
Po potvrzení změn restartujte Lightroom
Problém se zápisem katalogu a disky NTFS
Další potíží, na kterou mohou u Lightroomu na Macu narazit uživatelé, je práce s katalogy uloženými na discích formátu NTFS.
Tento formát používaný především v systému Windows není nativně podporován v Mac OS. Lightroom proto nemá šanci zapisovat do katalogu informace o úpravách fotografií, přiřazovat keywords a podobně.
Stejně tak nelze fotky přímo exportovat z Lightroomu na NTFS disk. Chybí možnost zápisu do formátu, se kterým Mac pracovat neumí.
Problém nastává zejména tehdy, když máme knihovnu s osobními fotografiemi uloženou právě na tomto typu disku a chceme ji otevírat v Lightroomu na Mac počítači. Program pak není schopen katalog aktualizovat a ukládat do něj změny.
Řešením je buď přesunout katalog na jiný disk podporovaný Mac OS, například formátu HFS+ nebo ExFAT, anebo nainstalovat na Mac doplňkovou aplikaci umožňující zápis do souborového systému NTFS.
U exportu je vhodné použít jiný než cílový disk, nebo opět využít program podporující formát NTFS. Tímto způsobem lze obejít omezení nativní podpory Mac systému.
Osobně mám externí disky ve formátu ExFat, který je plně zapisovatelný i čitelný jak systémy Mac OS tak i Windowsem.