Google camera – dokonalé fotografie z mobilu

Google camera – dokonalé fotografie z mobilu

GCam aplikace využívá sofistikované zpracování fotografie s velkým postprocesem a dokáže přes rozhraní Camera2 API, přistupovat přímo k fotosenzorům a využít plný potenciál, oproti nativním aplikacím většiny telefonů s Androidem.

Mobilní telefony Pixel od společnosti Google jsou známé tím, že fotí krásné fotky za světla i za tmy a to nemusí mít ten nejlepší foto snímač. Dlouhou dobu taky používaly jen jeden foťák a nedělalo jim v testech kvalitativně překonat konkurenci ve fototestech. K dobrému fotosenzoru mu totiž do velké míry pomáha softwarové zpracování v aplikaci Google Camera (dále jen GCam).

Od aplikací jiných výrobců se tato aplikace Fotoaparát značně liší. Dokáže “vyždímat” z fotosnímače maximum a následně to kvalitně zpracovat.

Jde použít Google Camera i na jiných telefonech?

Aplikace je volně ke stažení v Google Play Google Camera. Ale samozřejmě to není plnohodnotná aplikace se všemi funkcemi, to by Pixely přišli o své know-how. Originál aplikace dokáže skládat opravdové HDR snímky z mnoha pořízených snímků během vteřiny, fotí krásné noční snímky a další vychytávky.

Naštěstí existují lidé a skupiny co portují aplikaci z Pixelů a vytváří porty aplikace GCam pro další telefony.
Tyto upravené GCam aplikace jsou ke stažení mimo Google Play a jsou vytvářeny na míru pro daný model telefonu. Převážně tak existují pro nejvíce prodávané telefony nebo známější značky a modely.

Nativní vs Google Cam

Kde najdeme Google Camera pro náš telefon?

Různé fora a weby se věnují Gcam tématice, ale nejznámnější web sdružující většinu tvůrců a přehledný seznam telefonů najdeme na stránce www.celsoazevedo.com

Zde najdeme seznam moderů / skupin a popis pro jaké telefony upravují GCam. Mezi nejznámější patří Arnova8G2, BSG, Urnyx05 ale i další.  Tito tvoří porty převážně pro Samsung, Xiaomi, OnePlus a další.

Takže chci zjistit jestli na telefon Xiaomi Mi9 Pro existuje nějaký port GCam

  1. Otevřu si stránku s populárními moddery a vyberu například Arnova8G2
  2. Načetla se mi stránka se všemi vytvořenými porty moddera Arnova8G2 a najdu si červeně tučně zvýrazněný název (doporučené aplikace), kliknu u toho modu na odkaz configs
  3. Vidíme všechny modely telefonů, ke kterým je vytvořený konfigurační soubor pro daný telefon, když najdu svůj Xiaomi Mi 9 Pro, tak můžu stáhnout nabízené konfigurační soubory a stáhnu zároveň i APK Gcam

Najít tu správnou verzi nemusí být až tak jednoduché, protože často závisí i na verzi Androidu pro který je port vytvořen. Vyzkoušet se dá jakákoliv verze i ta bez konfiguračních souborů. Ale pokud je konfigurační soubor ke stažení, tak je vyladěn přesně na míru použitým snímačům v telefonu, jsou správně nastavené tlačítka pro přepínání objektivů, vyladěne odšumovací filtry pro daný model telefonu a podobně.

Konkrétně u svého telefonu Xiaomi Mi 9 Pro, mám vyzkoušených 8 různých verzí a vyladěné přímo na konkrétní využití – noční focení, denní focení, focení astrofotografie atd.

Předchozí RAW vs JPG, který formát je výhodnější?
Další Jak fotit telefonem kvalitnější fotky

Zanechat komentář