Typy obrazových souborů AVIF,HEIF,JPEG-XL..

Typy obrazových souborů AVIF,HEIF,JPEG-XL..

Obrazové formáty určují, jakým způsobem budou digitální obrázky uloženy do souborů. Každý formát má své specifické vlastnosti týkající se komprimace, barevné hloubky, podpory animací či průhlednosti. Volba správného formátu je důležitá pro efektivní práci s digitálními snímky i jejich archivaci. 

Nejpoužívanější obrazové formáty

Mezi základní a nejrozšířenější formáty pro ukládání fotografií patří JPEG, PNG, TIFF a GIF. Každý z nich má sice své specifické vlastnosti, ale většinou se dají rozdělit do několika základních kategorií podle použití.

JPEG je nejvhodnější pro každodenní fotografie. Jde o komprimovaný formát, který umí efektivně “stlačit” velikost souboru s minimální ztrátou kvality. JPEG je skvělý pro online sdílení fotografií na sociálních sítích. Nevýhodou je že při opakovaném ukládání dochází ke ztrátě kvality.

TIFF je naopak nejvhodnější pro profesionální i archivační účely. Umožňuje ukládání ve vysoké kvalitě bez komprese. Soubory TIFF proto bývají velké, ale poskytují maximální možnou kvalitu a nedegradují se. Hodí se pro úschovu originálních neupravených snímků.

PNG je vhodný pro grafické prvky, loga a webové prezentace. Umožňuje průhlednost a bezkompresi ukládá RGB barevné spektrum.

GIF je určen především pro animované obrázky a jednoduchou grafiku. Podporuje animace a průhlednost.

Novější formáty AVIF, JPEG-XL, HEIF a WEBP

  • AVIF nabízí podobnou kvalitu jako TIFF při velikosti blízké JPEG.
  • JPEG-XL slibuje ještě lepší kompresi než stávající JPEG.
  • HEIF je určen pro foto/video a snižuje jejich velikost.
  • WEBP slouží pro rychlé načítání obrázků na webu.

Tyto formáty by mohly v budoucnu částečně nahradit stávající standart JPEG.

Shrnuto, pro každodenní fotky je nejlepší JPEG, pro profesionální práci TIFF a pro grafiku PNG. Nové formáty slibují další zefektivnění práce s digitálními fotografiemi.

Výřez z fotografie a export při 85% kvality

Porovnání AVIF - JPG XL - WEBP (přiblíženo na 200%)

Konverze nastavena na 85% kvality

Formát souboruVstupní velikost (MiB)Výstupní velikost (MiB)Poměr velikosti (%)
JPEG-XL9.511.49-84%
WEBP9.512.02-78%
JPG9.512.24-76%
AVIF9.513.21-66%
PNG9.5118.6496%
TIFF LZW komprese9.5130.12216%
TIFF bez komprese9.5134.27260%

 

AVIF byl uveden roku 2019 a vyvíjí jej Alliance for Open Media. Nabízí řádově o 30 % menší soubory než JPEG při zachování stejné nebo lepší kvality. Podporuje až 16bitovou barevnou hloubku a rozlišení do 60 Mpx.
Oficiální podrobnosti: https://aomediacodec.github.io/av1-avif/

JPEG-XL vznikl v roce 2020 jako nástupce staršího JPEG formátu. Využívá modernější kompresní schéma a v laboratorních testech dosahuje až 35% úspory velikosti při stejné kvalitě. Maximální barevná hloubka je 16 bitů, rozlišení není omezené.
Oficiální podrobnosti – https://jpeg.org/jpegxl/index.html

HEIF (High Efficiency Image File Format) byl představen v roce 2017. Je určen především pro uchovávání HDR a 360° fotografií nebo fotosekvencí. Podporuje až 32bitovou barevnou hloubku a rozlišení až 643 Mpix. Sníží potřebný prostor pro ukládání videí.

WEBP vyvíjí Google od r. 2010 jako alternativu ke formátu PNG pro lepší kompresi grafik na webech. Přináší 25-34% úsporu velikosti oproti PNG. Maximální rozlišení je 16 384 x 16 384 pixelů, barevná hloubka 8 nebo 16 bitů.

Konkurenční boj Googlu

Z pohledů grafiků a lidi v oboru, vychází JPEG-XL formát jako budoucí nástupce pro fotografie, k tomu je zpětně kompatibilní se standartním JPG. JPEG-XL lze zpětně převést zpět do formátu JPG bez ztráty kvality.
Ovšem společnost Google, která společně vyvíjí formát AVIF, nechce dát šanci konkurenci a tak aktuálně (rok 2024) opět zrušila podporu tohoto formátu ve svém prohlížeci Google Chrome a jeho odnožích.
Přitom aktuálně JPEG-XL je nové podporován v produktech Adobe, Gimp a dalších a přiklání se k tomuto formátu i Apple a podporuje ho v iOS od verze 17 na iPhonech, na macOS Sonoma a v Safari prohlížeči.

Jak zobrazit JPEG XL v Chrome?

Naštěstí existují různé doplňky, které dokážou využít potenciál JPEG XL formátu a zobrazí obrázky i bez podpory Googlem v prohlížečích založených na Chrome. Stačí nainstalovat tento doplněk JPEG XL Viewer z Chrome store

  • Formát AVIF přináší řádově o 30% menší velikost souborů než JPEG. JPEG-XL je ještě efektivnější.

Předchozí Vodoznaky a podpisy ve fotografii
Další Fotoeditory dodávané k fotoaparátu

Zanechat komentář