Vodoznaky a podpisy ve fotografii

Vodoznaky a podpisy ve fotografii

Vodoznak je text, logo nebo jiná grafická značka, která se přidává k fotografii nebo jinému obrázku za účelem ochrany autorských práv. Vodoznak může být umístěn v různých částech obrázku, ale nejčastěji se umisťuje do rohu nebo do spodní části.

Protože občas vidím jak někteří lidé kritizují vodoznaky ve fotografiích ostatních uživatelů na facebooku tak bych rád vysvětlil, k čemu vodoznaky slouží a proč je fotografové používají.

Úloha vodoznaků ve fotografii

  1. Pomáhají ochránit autorská práva autora fotografie. I když je vodoznak možné relativně snadno odstranit, odrazuje mnoho uživatelů od stahování či šíření fotky bez uvedení zdroje. To zabrání neautorizovanému komerčnímu využívání fotografií.

  2. Vodoznak obsahuje kontaktní informace autora, díky kterým lze fotografa v případě zájmu o jeho práce či služby jednoduše vyhledat. To je obzvlášť důležité, pokud je fotka šířena mimo původní zdroj bez uvedení autora. Pokud někdo najde fotografii na internetu bez uvedení zdroje, může díky vodoznaku autora vyhledat a ověřit si licenční podmínky.

  3. Vodoznak často automaticky přidáván při exportu a sdílení fotografií z editorů. Jedná se o pohodlnou a rychlou cestu, jak označit své snímky. Ne každý fotograf se systémově věnuje úpravě exif dat. To se hodí, když fotky posíláme například na sociální sítě.

  4. Vodoznak také slouží k propagaci fotografa. Lidé si díky němu mohou zapamatovat jméno autora a v případě zájmu ho kontaktovat.

 

Chtěl bych zdůraznit, že kvalitní vodoznak by měl být nenápadný a nerušit celkový dojem z fotografie. Pokud někdo fotografii opravdu chce využít, dá se většinou domluvit na poskytnutí verze bez vodoznaku s autorem fotografie. Nemyslím si tedy, že je důvod vodoznaky na cizích fotkách kritizovat. 

Vložení textu v Lightroomu
Vložení loga v Lightroomu

Většina profesionálních fotografů dobře známých tváří, vodoznaky vůbec nepoužívají. Takže je opravdu jen na každém z nás jestli je využíváme nebo ne. Stejně tak jako u kuchaře hodnotíme jeho jídlo, tak také nehodnotíme na jakém stole je jídlo umístěné a dokážeme hodnotit obsah, tak stejně bychom měli dokázat ohodnotit obsah fotografie, aniž bychom museli lidem kritizovat jejich vodoznak, který s obsahem a technikou focení nemá nic společného.
Pokud si fotografii zakoupíte, obvykle jí dostanete bez vodoznaku, takhle funguje i většina fotobanek, včetně služeb jako 500px a dalších kde lze fotografie zakoupit.

Vodoznak může být libovolný obrázek nejlépe s průhledností, nebo taky text. Někdy může se vložení vodoznaků mít i informativní charakter, pokud chceme do fotky uvést informace z EXIF, tak lze využít právě hromadného přidání vodoznaku a informace z EXIF jednotlivých fotek budou automaticky vloženy do fotek tak jak chceme.

Výborně slouží k hromadné konverzi třeba XNViewMP, který dokáže hromadně při exportu nastavit různé zmenšení, efekty, ořez ale také právě přidání vodoznaku nebo textu.

Ukázka jak využít vložení textu z informacemi EXIF do fotky v programu XnViewMP
Předchozí Úpravy fotek online na webu
Další Bokeh filtry po domácku

Zanechat komentář